Dzisiejszą konferencją "Problemy dzieci i młodzieży w czasie i po pandemii", organizowaną przez Gminę Miasto Kołobrzeg i Fundację Na Przekór Przeciwnościom, rozpoczęliśmy w Kołobrzegu cykl wydarzeń dedykowanych tematyce związanej z przemocą. Kampania "Przemoc jest słaba" ma na celu odbierać pewność siebie tym, którzy stosują przemoc i dodać odwagi osobom nią dotkniętym.
W trakcie kolejnych 16 dni chcemy zwrócić uwagę naszych mieszkańców na zagadnienia związane z przemocą oraz do kogo i gdzie zwrócić się o pomoc. Niezmiernie ważnym jest ciągłe podnoszenie świadomości w tej materii, co też przez zaplanowane działania staraliśmy się osiągnąć. Kampanię 16 dni zakończymy Akademią Dobrego Słowa - wydarzeniem skierowanym do młodzieży z kołobrzeskich szkół, podczas akademii skupimy się na tym, jak słowa mogą ranić. Wszystkie wydarzenia w ramach kampanii są pod Honorowym Patronatem Prezydent Miasta Kołobrzeg Anny Mieczkowskiej.
Otaczająca nas od ponad roku rzeczywistość to bez wątpienia bardzo trudny czas, w którym przyszło nam żyć, pracować, uczyć się. To czas poszukiwania nowych rozwiązań, pokonywania trudności, dostosowywania się do pandemicznej rzeczywistości. COVID-19 zamyka też przemoc w czterech ścianach naszych domów. Izolacja społeczna utrudnia znacznie kontakt z drugim człowiekiem, ogranicza nasze możliwości, dlatego dzisiaj w RCK poruszony został temat problemów dzieci i młodzieży w czasie i po pandemii. W dyskusji udział wzięli Dorota Zawadzka, Grzegorz Hamera, podkom. Robert Piecyk, Katarzyna Kałużna i Dawid Rudowicz.
Następnie z Miejskiej Biblioteki Publicznej nadawane będą audycje radiowe, w których Pani Małgorzata Maj, Pełnomocnik Prezydenta ds. równego traktowania zapraszając psychologów, psychoterapeutów, psychiatrów, przedstawicieli policji, sądu i innych gości, rozmawiać będzie na tematy bezpośrednio lub pośrednio związane z przemocą, poruszone zostaną między innymi kwestie związane z przemocą rówieśniczą, o współuzależnieniu w przemocy, o pomocy dla sprawców przemocy. Całość zamkniemy 10 grudnia o godz. 13.00 w Regionalnym Centrum Kultury Akademią Dobrego Słowa, na którą zapraszamy przede wszystkim młodzież, ale także osoby dorosłe.
Pierwsze skojarzenie, które pod hasłem "przemoc" pojawia się w głowach wielu osób, to najprawdopodobniej bicie. Jednak przemoc niejedno ma imię – to nie tylko siniaki, ale też ograniczanie wolności, zaniedbywanie, naruszanie intymności, wydzielanie pieniędzy, czy wykorzystywanie psychiczne - poniżanie, wyśmiewanie, wyzywanie, ciągłe krytykowanie, oskarżanie, grożenie, szantażowanie. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, dlatego tak ważne jest, by mieć obok siebie kogoś, kto potrafi rozpoznać niepokojące objawy i może pomóc. Przemoc nie jest czarnobiała. Przemoc najczęściej ma miejsce w domu, a jej sprawcami są nasi bliscy. Przemoc jest zniuansowana, wciąż jest tematem tabu. Mało rzeczy dotyczących przemocy jest oczywistych, oprócz jednej. Nikt nie zasługuje na przemoc, a każda ofiara przemocy zasługuje na pomoc.
Kampania "Przemoc jest słaba" powstała także, by ułatwić wszystkim dotkniętym przemocą wezwanie pomocy w trudnych sytuacjach. Z ankiety przeprowadzonej na potrzeby Miejskiego Programu Przeciwdziałania Przemocy Rodzinie w Kołobrzegu wynika, że większość ankietowanych zna tylko dwie formy przemocy tj. psychiczną i fizyczną. Ponadto ankietowani uważają, że na zachowanie sprawców przemocy największy wpływ ma przede wszystkim poczucie bezkarności, przyzwolenie otoczenia oraz przyzwolenie ofiary. W dalszym ciągu istnieje przekonanie, że przemoc to sprawa rodzinna i ofiara powinna szukać pomocy przede wszystkim w rodzinie. Dlatego w tym roku w Kampanii postawiliśmy przede wszystkim na kampanię informacyjną. Staramy się wskazać, jakie występują formy przemocy oraz gdzie ofiara może szukać pomocy. Informujemy, że każda przemoc jest bezprawna a pomoc należy się wszystkim bezpłatnie.
Od kilkunastu dni w lokalnych rozgłośniach radiowych można usłyszeć spoty antyprzemocowe.
Do wszystkich szkół i instytucji pomocowych trafiło 1.000 egzemplarzy ulotki "PRZEMOC JEST SŁABA", w której zamieszczone zostały najważniejsze numery telefonów do instytucji i organizacji – jest ich około 20 plus punkty przedszkolne i szkolne prowadzone przez pedagogów i psychologów. W każdym z tych punktów udzielana jest pomoc osobom doznającym przemocy, zmagającym się z uzależnieniem oraz znajdującym w kryzysach życiowych. Ulotka przedstawia również w sposób przejrzysty występujące rodzaje przemocy.