Iluminacja Bazyliki Konkatedralnej i Ratusza w Kołobrzegu
- Kwota dofinansowania: 2.000.000,00 PLN
- Wartość całkowita inwestycji: 4.867.110,00 PLN
- Termin realizacji: 2024
Obiekty Bazyliki Konkatedralnej i Ratusza stanowią najcenniejsze zabytki miasta Kołobrzeg, które oddziaływują na mieszkańców i budują tożsamość lokalną. Stanowią rdzeń sakralny i kulturalny nie tylko dla samego miasta, ale również dla okolicznych miejscowości z całego powiatu. Iluminacja obiektów ożywi ich funkcjonalność i przyciągnie mieszkańców. Ważnym aspektem są względy bezpieczeństwa w godzinach wieczornych, które ulegnie zdecydowanej poprawie dzięki właściwemu doświetleniu obiektów. Ponadto dzięki wymianie na nową technologię LED nastąpi ograniczenie zużycia energii.
- Iluminacja Bazyliki Konkatedralnej - wymiana istniejących opraw oświetleniowych na oprawy LED przy zachowaniu równoważnego efektu wizualnego w zakresie istniejących rozwiązań. Projekt zakłada dobór opraw z uwzględnieniem ergonomii pracy instalacji oraz walorów estetycznych zarówno w dzień jak i w nocy.
- Iluminacja Ratusza - wymiana istniejącej iluminacji oraz jej rozbudowa o nowe punkty oświetleniowe, tak aby nadać budynkowi nową perspektywę odbioru wizualnego po zmroku, przy równoczesnym zachowaniu walorów estetycznych. Nowym elementem jest technologia LED RGBW, która umożliwi kreowanie scen świetlnych w pełnym spektrum kolorów, podkreślając walory architektoniczne obiektu oraz stanowiąc atrakcję turystyczną i element promocji miasta.
- Mapping multimedialny na elewacji Ratusza - składa się z projektorów multimedialnych, playerów odtwarzających treści wideo oraz audio, wzmacniacza z głośnikami, głównego sterownika architektonicznego oraz szafy RACK z pozostałymi akcesoriami. Dzięki precyzyjnemu dostosowaniu treści multimedialnych do kształtu i detali obiektu, jest możliwość stworzenia wizualnych doświadczeń angażujących widza i przekraczających tradycyjne granice sztuki. Takie spektakularne projekcje przyciągają uwagę i inspirują społeczność.
Remont elewacji Kościoła Rektoralnego pw. Niepokalanego Poczęcia NMP oraz Domu Parafialnego i Domu Księży Emerytów w Kołobrzegu
- Kwota dofinansowania: 3.424.564,48 PLN
- Wartość całkowita inwestycji: 3.494.453,56 PLN
- Termin realizacji: 2024-2025
Cele i zadania inwestycji: zadanie dotyczy zespołu obiektów wybudowanych pod koniec XIII w. wpisanych do rejestru zabytków pod nr A 1401 na mocy postanowienia, dec. OWPSOZ-5340/1/98 z dnia 27.01.1998r. Zabytek zakwalifikowano do X i XI kategorii obiektów budowlanych. Budynki objęte opracowaniem pełnią funkcję kościoła rektoralnego, domu parafialnego i domu stałego pobytu dla księży emerytów. Stan zachowania budynków wymaga niezwłocznego podjęcia prac remontowych. Zabiegi konserwatorskie mają na celu uratowanie i odtworzenie zniszczonego oryginalnego materiału elewacyjnego oraz zatrzymanie procesów wietrzeniowych i starzeniowych, którym obiekt ulega w kolejnych cyklicznych okresach rocznych, zwłaszcza jesienno-zimowych.
Renowacja Fortu Ujście z Latarnią Morską
- Kwota dofinansowania: 5.000.000,00 PLN
- Wartość całkowita inwestycji: 5 777 777,00 PLN
Cele i zadania inwestycji: odnowienie głównej atrakcji turystycznej w Kołobrzegu – latarni morskiej. Jest to wizytówka miasta. Obecnie obiekt znajduje się w stanie wymagającym prac konserwatorskich oraz remontowych, aby stopień istniejących zniszczeń nie pogarszał się oraz aby poprawić odbiór wizualny i przede wszystkim stan techniczny budowli. Utrzymanie zabytku w dobrym stanie technicznym i estetycznym umożliwi zwiedzanie go przez turystów oraz kuracjuszy przebywających w kołobrzeskich sanatoriach. Latarnia zlokalizowana jest w strefie ochrony uzdrowiskowej "B" i przylega bezpośrednio do promenady spacerowej wzdłuż brzegu morskiego, gdzie zlokalizowane są obiekty hotelowe oraz sanatoria. Obiekt o dużych walorach zabytkowych i turystycznych znajduje się w złym stanie technicznym oraz wizualnym.
Budowa strzelnicy kulowej w Kołobrzegu.
- Wartość dofinansowania: 2.515.979,00 zł
- Całkowita wartość inwestycji: 4.577.777,76 zł
Cele i zadania inwestycji: Strzelnica sportowa będzie nową atrakcją w mieście Kołobrzeg. Kołobrzeg jest miastem turystycznym i dodatkowa atrakcja na pewno przyczyni się do zwiększenia walorów naszego miasta. Budynek spełnia wymagania o dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami. Obiekt ten umożliwi regularne treningi kół strzeleckich. Poza tym będzie to kolejne miejsce w mieście, które umożliwi aktywne spędzanie wolnego czasu oraz pozwoli mieszkańcom i turystom rozwijać zainteresowania związane ze strzelectwem.
Przebudowa ul. Zdrojowej i Kasprowicza w Kołobrzegu.
- Kwota dofinansowania: 13 254 294,00 zł
- Wartość całkowita inwestycji: 18 700 000,00 zł
Cele i zadania inwestycji: celem inwestycji jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz bezpieczeństwa pieszych. Ulica Zdrojowa znajduje się w odległości 1,2 km od centrum miasta oraz w obszarze wielu ośrodków wypoczynkowych i hoteli. W ramach inwestycji wykonana będzie m.in. nowa nawierzchnia, skrzyżowanie typu rondo, przebudowa kanalizacji deszczowej, przebudowa oświetlenia oraz zjazdów i podjazdów. Wszystkie te działania mają wpłynąć na usprawnienie warunków jazdy i zmniejszenie emisji zanieczyszczeń.
Budowa parkingu przy ul. Kamiennej
- Kwota dofinansowania: 27.592.965,50 PLN
- Wartość całkowita inwestycji: 30 658 850,56 PLN
- Cele i zadania inwestycji:
Inwestycja jest spójna z polityką transportową miasta Kołobrzeg opartą na zrównoważonym rozwoju, zgodnie z którą zostanie ograniczony ruch samochodowy w centrum miasta. Zaplanowano budowę parkingu wielopoziomowego dla ponad 360 pojazdów osobowych, zlokalizowanego przy głównej arterii komunikacyjnej miasta, co spowoduje rozluźnienie natłoku komunikacyjnego samochodów osobowych, które będą mogły być pozostawione na tym parkingu, a osoby zamieszkujące w pobliżu przemieszczą się pieszo do miejsca docelowego. Obok obiektu powstanie także parking dla autobusów ( miejsca postojowe dla 13 autobusów i 7 samochodów osobowych). Inwestycja przyczyni się znacząco do poprawy warunków życia obywateli: zwiększenie dostępu do miejsc parkingowych oraz zmniejszenie uciążliwości związanej z hałasem.