Ruszyły prace nad Strategią Rozwoju Ponadlokalnego dla Koszalińsko - Kołobrzesko - Białogardzkiego Obszaru Funkcjonalnego.
W wyniku porozumienia 23 jednostek samorządowych wchodzących w skład Koszalińsko - Kołobrzesko - Białogardzkiego Obszaru Funkcjonalnego (KKBOF) z dniem 11.02.2022 r. rozpoczęły się prace nad opracowaniem Strategii rozwoju ponadlokalnego na lata 2021 - 2030.
Projekt będzie polegał na opracowaniu diagnostyczno - strategicznych dokumentów :
- Diagnozy dla obszaru KKBOF,
- Raportu Diagnostyczno-Strategicznego w zakresie mobilności,
- Strategii KKBOF,
- Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej KKBOF tj. SUMP KKBOF,
- Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT),
- Prognozy oddziaływania na środowisko,
Dokumenty będą diagnozowały sytuację społeczną, gospodarczą i przestrzenną, wyznaczały cele rozwojowe i strategiczne obszaru, oraz kierunki zmian w dostępności mobilnej badanego obszaru.
Opracowywanie dokumentów będzie odbywało się przy udziale ekspertów, urzędników oraz wszystkich chętnych mieszkańców obszaru KKBOF. Szczególny nacisk położony będzie właśnie na udział społeczności w konsultacjach i warsztatach towarzyszących pracom nad dokumentami. Informacje o terminach konsultacji i spotkań będą zamieszczane z dwutygodniowym wyprzedzeniem na oficjalnych stronach internetowych urzędów, lokalnych portalach społecznościowych, plakatach i w ogłoszeniach parafialnych.
Prace ze względu na ich szeroki zakres prowadzone są przez Konsorcjum firm: ResPublic Sp. z o.o. - lider konsorcjum, Fundację Kultury Przestrzeni "Zobaczyć na nowo", Kompleksowe usługi doradcze Maciej Gabory, Instytut Badawczy IPC Sp. z o.o.
Drodzy Mieszkańcy!
W drugiej połowie marca na terenie naszej gminy rozpoczną się badania terenowe służące opracowaniu diagnozy w tym w zakresie mobilności dla obszaru Koszalińsko - Kołobrzesko - Białogardzkiego Obszaru Funkcjonalnego.
W przestrzeni spotkacie Państwo ankieterów, z którymi będziecie mogli podzielić się swoimi opiniami i spostrzeżeniami dotyczącymi naszego regionu.
- Jak długo dojeżdżasz do pracy?
- Czy przeszkadza Ci zanieczyszczenie powietrza, hałas, śmieci?
- Jak oceniasz jakość usług w Twojej miejscowości?
To tylko niektóre z tematów, o których będzie można porozmawiać z ankieterem.
Państwa aktywny udział pomoże trafnie zdiagnozować największe zalety obszaru, ale również najważniejsze jego problemy. Wszyscy ankieterzy będą mieli przy sobie listy polecające od Lidera projektu - Prezydenta Miasta Koszalina.
W ramach prac nad diagnozą eksperci przeprowadzą również wywiady pogłębione z lokalnymi liderami opinii, a zwieńczeniem prac będą badania fokusowe z przedstawicielami organizacji pozarządowych, przedsiębiorcami (w tym przedstawicielami lokalnych przewoźników) oraz urzędnikami.
Badania będą prowadzone wśród mieszkańców wszystkich członków porozumienia KKBOF - 20 gmin i 3 powiatów i zakończą się na przełomie marca i kwietnia.