W tym roku Związek Sybiraków Koło Terenowe w Kołobrzegu przystąpił do realizacji trzech zadań dofinansowanych z budżetu Gminy Miasto Kołobrzeg.
Już na początku roku rozpoczęto zadanie pt.,,Doposażenie Pocztu Sztandarowego Związku Sybiraków Koło Terenowe w Kołobrzegu” w ramach, którego zakupiono trzy komplety replik broni długiej typu Mauser z ładownicami. Pierwsza prezentacja zakupionej broni nastąpiła w dniu 17 września br. podczas obchodów 83 Rocznicy Napaści Rosji na Polskę w 1939 roku. W tym dniu na Cmentarzu Komunalnym przy Pomniku Golgota Wschodu zaprezentował się poczet sztandarowy Związku Sybiraków w pełnym umundurowaniu. Przypomnijmy, że pod koniec 1928 roku, po ufundowaniu pierwszych sztandarów i chorągwi Związku Sybiraków poczty sztandarowe z dumą tworzyli żołnierze, głównie kresowych formacji wojskowych.
Dzięki wyposażeniu pocztu sztandarowego w repliki broni długiej mamy w Kołobrzegu jedyny w Polsce poczet sztandarowym w pełni nawiązujący do przedwojennych tradycji. Obchody 83.rocznicy odbywające się w dniach 17-18.09.2022 były częścią programu pt. VI Zlotu Integracyjnego Sybiraków.
Pokolenie Sybiraków i ich dzieci to grupa społeczna z wielkim pietyzmem odnosząca się do wydawnictw książkowych w papierowej formie. Środowisko kołobrzeskich Sybiraków wykrusza się z dnia na dzień. Czas nieubłaganie płynie. Wielu Sybiraków pożegnało się z życiem doczesnym, wielu dzięki Bogu trwa podejmując działania by pamięć o Polskiej Golgocie przetrwała.
Aby osiągnąć wyznaczony cel wydaliśmy album prezentujący dokonania naszego środowiska, wraz z prezentacją sybirackich znaków pamięci zlokalizowanych w naszym mieście. Przetrwanie i przekazywanie pamięci o Polskiej Golgocie Wschodu to testament kołobrzeskich Sybiraków. To wydawnictwo dedykujemy następnym pokoleniom, jest to swoiste memento, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Realizacja była możliwa w ramach zadania pt. "Kołobrzescy Sybiracy i ich znaki pamięci. Suplement".