Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Festiwal Muzyka w Katedrze
do: Czwartek, 27-08-2020
Kup bilet
Regionalne Centrum Kultury zaprasza na jubileuszowy XX Międzynarodowy Festiwal "Muzyka w Katedrze".
FESTIWAL POD HONOROWYM PATRONATEM
Anny Mieczkowskiej - Prezydenta Miasta Kołobrzeg
Edwarda Dajczaka - ks. Biskupa Ordynariusza Diecezji Koszalińsko - Kołobrzeskiej
Na koncerty zbliżającej się jubileuszowej, dwudziestej edycji Międzynarodowego Festiwalu "Muzyka w Katedrze", wyjątkowej z uwagi na okoliczności, zapraszamy znakomicie ujmującymi sytuację słowami dyrektora artystycznego festiwalu Przemysława Kieliszewskiego zamieszczonymi w folderze programowym.
Jesteśmy! Witamy Państwa serdecznie! Emocje związane ze spotkaniem artystów i publiczności po okresie długiego postu są ogromne. Dlatego doświadczą Państwo wielu wzruszeń i ogromnej radości! Los jest przewrotny, ale za to my kreatywni. Jubileuszowa edycja festiwalu jest krótsza, ale intensywna, międzynarodowa, znakomita! Klamrą są występy solistów londyńskiej orkiestry Covent Garden Opera oraz Deutsche Oper Berlin. W skład Poznań Brass Quintet wchodzą też soliści Opery i Teatru Muzycznego. Mamy wielkie nazwiska polskiej muzyki klasycznej: Roman Perucki, Tomasz Tomaszewski z Polish String Quartet Berlin, Łukasz Długosz i Łukasz Kuropaczewski. Ale przede wszystkim zjawia się gwiazda - Avi Avital - urodzony w Izraelu najwybitniejszy dziś mandolinista na świecie, nagrywający dla Deutsche Grammophon.
W czasie epidemii powstał piękny tekst piosenki: Dostaliśmy darowany czas, by spojrzeć móc w nas i w głąb siebie. (...) i zrozumieć raz i wreszcie wiedzieć: co jest ważne, co nieważne, co potrzebne, co odważne, co prawdziwe jest, co nie, co jest dobre, a co złe.
Czytamy poezję, słuchamy muzyki. To skłania nas do bezinteresowności. To sprawia, że jesteśmy ludźmi. Doceniajmy to bardziej! Dlatego tak dobrze, że Prezydent Kołobrzegu i Dyrektor Regionalnego Centrum Kultury zorganizowali mimo wszystko ten jubileuszowy Festiwal. Dziękuję! Zapraszamy!"
Dyrektor Artystyczny Festiwalu
Przemysław Kieliszewski
REPERTUAR KONCERTÓW
30 LIPCA Koncert Inauguracyjny PERŁY BAROKU
Koncert odbył się - archiwum
Covent Garden Soloists - soliści/liderzy Covent Garden Opera House w Londynie z towarzyszeniem liderów Baltic Neopolis Orchestra
- Vasko Vassilev- skrzypce/prowadzenie
- Soh Yon Kim - skrzypce
- Henry Douglas Chandler- skrzypce
- Andriy Viytovych - altówka
- Christopher David Vanderspar - wiolonczela
- Tony Hougham- kontrabas
KONCERT W RAMACH VI BALTIC NEOPOLIS FESTIVAL
6 SIERPNIA - MISTRZOWSKIE INTERPRETACJE
Koncert odbył się - archiwum
Koncertowy sierpień w kołobrzeskiej Katedrze rozpocznie recital duetu złożonego z najlepszych muzyków w swoich dziedzinach w naszym kraju. Na organach zagra profesor gdańskiej Akademii Muzycznej, I organista Katedry Oliwskiej, juror międzynarodowych konkursów organowych, wykładowca kursów mistrzowskich na całym świecie, a przede wszystkim znakomity, utytułowany organista Roman Perucki. W swoim dorobku ma już ponad 2000 recitali, wykonanych m.in. w słynnej Katedrze Notre Dame w Paryżu, w Katedrze w Gandawie, na nowych organach Katedry Lozańskiej, w Katedrze Narodu w Brukseli czy na słynnych organach Katedry w Rydze.
Z tym większą przyjemnością gościć go będziemy, już nie po raz pierwszy w XX-letniej historii festiwalu w Kołobrzegu. Obok profesora Peruckiego wystąpi najliczniej uhonorowany w historii polski flecista Łukasz Długosz, uznany przez krytyków za jednego z najwybitniejszych muzyków grających na tym instrumencie. Jest zwycięzcą kilkunastu konkursów międzynarodowych w tym tak prestiżowych jak w Paryżu, Odense, Monachium oraz Viggiano. Jako solistę i kameralistę oklaskiwała go publiczność tak prestiżowych światowych sal koncertowych jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, Konzerthaus we Wiedniu i Berlinie, Shanghai Concert Hall czy Sala koncertowa im. P. Czajkowskiego w Moskwie.
Za swoją działalność koncertową był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany, podobnie jak profesor Perucki jest odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W prawdziwie mistrzowskich interpretacjach publiczność koncertowa będzie miała okazję wysłuchać zarówno kompozycji rodzimych twórców jak Zygmunt Noskowski, Ignacy Jan Paderewski, Wojciech Kilar czy Łukasz Woś, jak i dzieł Felixa Mendelssohna – Bartholdy czy Maxa Regera.
Roman Perucki - I organista Katedry Oliwskiej, dyrektor naczelny Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, prezes Pomorskiego Stowarzyszenia „Musica Sacra”, organizator jednego z najsłynniejszych w świecie Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej. Wykładowca kursów mistrzowskich, juror międzynarodowych konkursów organowych. Występował na wielu znamienitych, międzynarodowych festiwalach, również jako kameralista i solista m.in. z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Polskiej Filharmonii Kameralnej, z Orkiestrą Amadeus Agnieszki Duczmal, z Orkiestrą Nationale Porto. Wykonał ponad 2000 koncertów, w tym w Katedrze Notre Dame w Paryżu, w Katedrze Narodu w Brukseli czy na słynnych organach Katedry w Rydze. Dokonał licznych nagrań dla prestiżowych krajowych i zagranicznych stacji radiowych i telewizyjnych. Nagrał 28 płyt (1 platynowa, 2 złote, nominacja do nagrody Fryderyka). Laureat licznych odznaczeń i nagród, w tym najwyższego odznaczenia papieskiego Pro eclessia et Pontifice oraz złotej odznaki: Zasłużony dla Kultury Polskiej.
Łukasz Długosz - najliczniej uhonorowany w historii polski flecista, zwycięzca kilkunastu konkursów międzynarodowych w tym tak prestiżowych jak Paryż, Monachium czy Viggiano. Jako solista występował w najsłynniejszych salach koncertowych świata, grał pod batutą gwiazd m.in. Zubina Mehty, Jerzego Maksymiuka, Agnieszki Duczmal. Jego koncerty były wielokrotnie transmitowane przez najważniejsze polskie i europejskie rozgłośnie radiowe, dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą oraz 34 albumów płytowych. Propagator muzyki najnowszej, na swoim koncie ma szereg prawykonań w tym K. Pendereckiego. Juror ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów fletowych. Laureat medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Prowadzi kursy mistrzowskie na całym świecie.
13 SIERPNIA - KLASYKA NA BIS
Koncert odbył się - archiwum
Poznań Brass Quintet
- Paweł Zadrożniak - trąbka, trąbka piccolo, kornet
- Sławomir Framski - trąbka, flugelhorn
- Damian Lotycz - waltornia
- Tomasz Kaczor - puzon
- Jacek Kortylewicz - tuba
W ciągu dwudziestu edycji festiwalu "Muzyka w Katedrze" wystąpiło wiele orkiestr, kameralnych formacji smyczkowych oraz dętych. Tak się złożyło, że jubileuszowa edycja festiwalu jest również jubileuszowym rokiem 30-lecia działalności Poznań Brass - zespołu instrumentów dętych blaszanych koncertującego w dwóch składach: kwintet lub podwójny kwintet. Organizatorzy festiwalu postanowili wykorzystać ten podwójny jubileusz i zaprosić do Kołobrzegu formację Poznań Brass w składzie: Paweł Zadrożniak - trąbka, trąbka piccolo, kornet, Sławomir Framski - trąbka, flugelhorn, Damian Lotycz - waltornia, Tomasz Kaczor - puzon, Jacek Kortylewicz - tuba. Zespół zagrał do tej pory ponad 1500 koncertów w kraju i za granicą, m.in. w Parlamencie Dolnej Saksonii w Dreźnie, w Ratuszu miasta Görlitz dla Romana Herzoga prezydenta Niemiec, w Katedrze w Berlinie, a także w Hiszpanii, Niemczech, Czechach, Holandii i Włoszech. W repertuarze złożonym z kompozycji epoki renesansu, baroku, klasycyzmu, romantyzmu i impresjonizmu oraz szeroko pojętej muzyki rozrywkowej i współczesnej szczególne miejsce zajmuje muzyka dawna oraz bardzo rzadko wykonywana w Polsce muzyka wieżowa. W niezwykle ciekawie zapowiadającym się koncercie w Kołobrzegu usłyszeć będzie można m.in. kompozycje Johanna Sebastiana Bacha, Samuela Barbera, Fryderyka Chopina, Ludwiga van Beethovena, Giacomo Pucciniego czy Gustava Mahlera.
POZNAŃ BRASS to zespół instrumentów dętych blaszanych działający od grudnia 1990 roku. Koncertuje w dwóch składach: kwintet -2 trąbki, waltornia, puzon i tuba lub podwójny kwintet – 4 trąbki, 2 waltornie, 3 puzony, tuba (w razie potrzeby dodatkowo zestaw perkusyjny. Repertuar (ponad 1900 utworów) stanowią kompozycje epoki renesansu, baroku, klasycyzmu, romantyzmu i impresjonizmu oraz szeroko pojętej muzyki rozrywkowej i współczesnej. Szczególne miejsce zajmuje w nim muzyka dawna oraz bardzo rzadko wykonywana w Polsce muzyka wieżowa. Wykonujemy również koncerty muzyki ludowej pogranicza Czech, Słowacji, Austrii i Niemiec.
Przez 30 lat swej działalności zespół zagrał ponad 1500 koncertów w kraju i za granicą, m.in. w Parlamencie Dolnej Saksonii w Dreźnie, w Ratuszu miasta Görlitz dla Romana Herzoga prezydenta Niemiec, w Katedrze w Berlinie, a także w Hiszpanii, Niemczech, Czechach, Holandii i Włoszech.
Braliśmy udział w kilkudziesięciu polskich festiwalach, z których najważniejsze to: Festiwal Mozartowski we Wrocławiu, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim i Leżajsku, Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju czy festiwale ziemi kieleckiej. Zespół zajął 4. miejsce na Międzynarodowym Konkursie Kwintetów Blaszanych w Moers (Niemcy). W roku 2020 Poznań Brass obchodzi 30-lecie działalności koncertowej, której uhonorowaniem są liczne koncerty jubileuszowe na krajowych festiwalach muzycznych.
20 SIERPNIA - Avi Avital - mandolina
- Łukasz Kuropaczewski - gitara
MOST KULTURALNY POZNAŃ - KOŁOBRZEG
Przedostatni koncert sierpniowy to koncert niekwestionowanej gwiazdy festiwalu. Avi Avital – izraelski wirtuoz mandoliny, który sztuki gry na tym instrumencie uczył się w Padwie, od jednego z najważniejszych mandolinistów w historii muzyki współczesnej Ugo Orlandiego.
Jest pierwszym mandolinistą, któremu kontrakt płytowy zaproponowała firma Deutsche Grammophon i pierwszym mandolinistą nominowanym do nagrody Grammy. Ekskluzywny artysta Deutsche Grammophon, dokonał pięciu nagrań dla wytwórni (w tym "Vivaldi" 2015 r. nagrodzona ECHO Klassik), nagrywał także dla Naxos i SONY Classical.
Występy mandolinisty zelektryzowały publiczność na całym świecie, oklaskiwano go w najlepszych salach koncertowych m.in. w Pekinie, Londynie, Berlinie, Paryżu, Zurychu, Barcelonie,Wiedniu, Nowym Jorku. Występuje z renomowanymi światowymi orkiestrami. Napisano dla niego ponad 100 współczesnych kompozycji, w tym 15 koncertów. Współpracuje z dyrygentami takimi jak Zubin Mehta, Kent Nagano, Osmo Vänskä, Ton Koopman i Giovanni Antonini. Jest stałym gościem międzynarodowych prestiżowych festiwali. Avi Avital gra na mandolinie wykonanej przez izraelskiego lutnika Arika Kermana.
Towarzyszyć mu będzie Łukasz Kuropaczewski - polski gitarzysta klasyczny utytułowany wieloma nagrodami i wyróżnieniami w konkursach w Polsce i na świecie. Występował z recitalami w wielu krajach Europy, obu Ameryk, w Japonii, Chinach. Często występuje jako kameralista – m.in. z Orion String Quartet (USA) i czołowymi polskimi i zagranicznymi instrumentalistami. Nagrał pięć CD. Trzy ostatnie (Polish Music, Aqua e Vinho i Nocturnal ) otrzymały nominacje do Nagrody Fryderyk. Dokonał wielu premier polskich i światowych kompozytorów.
Wykładał na University of Pennsylvania w Filadelfii, obecnie na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Prowadzi kursy i lekcje mistrzowskie podczas festiwali gitarowych w Europie oraz na Uniwersytetach w Europie i obu Amerykach. Gra na gitarach Rossa Gutmeiera (USA) i Leszka Gajdzika. Używa strun Savarez Alliance Corum. W programie koncertu m.in. Siedem pieśni hiszpańskich Manuela de Falli, Tańce rumuńskie Beli Bartoka, kompozycje Ludwiga van Beethovena, Johanna Sebastiana Bacha i in.
27 SIERPNIA Koncert finałowy - POLISH STRING QUARTET BERLIN
- Tomasz Tomaszewski (I skrzypce)
- Piotr Prysiażnik ( II skrzypce)
- Sebastian Sokół (altówka)
- Maryjka Pstrokońska-Mödig (wiolonczela)
Zapraszamy do skorzystania z ostatniej w sezonie letnim okazji wysłuchania znakomitej muzyki klasycznej i współczesnej w zabytkowych murach kołobrzeskiej Bazyliki. W finałowym koncercie jubileuszowej edycji XX Międzynarodowego Festiwalu "Muzyka w Katedrze" wystąpi Polish String Quartet Berlin – zespół złożony z polskich muzyków - członków orkiestry Deutsche Oper z Berlina.
W kołobrzeskiej Katedrze zagrają I Koncertmistrz Deutsche Oper Berlin Tomasz Tomaszewski (I skrzypce), Piotr Prysiażnik (II skrzypce), Sebastian Sokół (altówka), Maria Pstrokońska-Mödig (wiolonczela). Po znakomitym debiucie na festiwalu Koblenzer Musiktage zespół występował z koncertami w Europie zdobywając renomę znakomitego wykonawcy polskiej muzyki współczesnej. W repertuarze oprócz kanonu dzieł największych polskich kompozytorów XX w. ma utwory mniej znanych, zapomnianych twórców jak Ignacy Waghalter czy Józef Nowakowski.
W 2012 r. z inicjatywy Kwartetu powołano w Berlinie Europejskie Forum Muzyki Polskiej, którego honorowym prezydentem został Krzysztof Penderecki. W ramach EFMP zespół realizuje wieloletni projekt Poland Abroad prezentując w nim muzykę kompozytorów polskich działających na obczyźnie takich jak Alexandre Tansmann, Szymon Laks, Andrzej Panufnik, Andrzej Czajkowski, Piotr Moss czy Witold Szalonek. W roku 2019 za swoją CD z utworami Ignatza Waghaltera , Karola Rathausa oraz I. Strasfogla Kwartet otrzymał prestiżową nagrodę Deutsche Kritiken Preis a w roku 2020 nominację do Nagrody Fonograficznej Fryderyk.
W kołobrzeskim koncercie Polish String Quartet Berlin zagra Kwartet smyczkowy C-dur KV 465 "Dysonansowy" Wolfganga Amadeusza Mozarta, Lullaby George'a Gershwina, Notturno z 2 kwartetu smyczkowego Alexandra Borodina i "Włoską Serenadę" Hugo Wolffa.
Wszystkie koncerty są biletowane. Bilety: 30.07 i 20.08: 40 zł normalne, 35 zł ulgowe (dzieci, młodzież, emeryci i renciści). Bilety: 6.08, 13.08, 27.08: 30 zł normalne, 25 zł ulgowe.
Bilety do nabycia: w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta, ul. Solna 1 oraz przy wejściu do Bazyliki w czwartki godzinę przed koncertem. Bilety także na stronie www.kupbilecik.pl
Lokalizacja
ul. Katedralna Kołobrzeg Wejście od Hosso
Solna 1
78-100 Kołobrzeg
e-mail sekretariat@rck.kolobrzeg.eu
Tel. 94 352 49 49 https://rck.kolobrzeg.eu