Od kiedy Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg Sp. z o.o., jako pierwszy w Polsce podmiot komunalny zarządzający portem, podjął się samodzielnej obsługi przeładunków, za główny cel stawiał sobie odbudowanie pozycji Portu Kołobrzeg wśród gestorów ładunków.
Początek 2021 roku pokazuje, że działania te przynoszą efekty a do Kołobrzegu powracają kolejne towary. Do końca maja w porcie przeładowano 90 tyś ton towarów, dla porównania w analogicznym okresie ubiegłego roku było to 58 tyś ton. Co równie ważne, zwiększa się asortyment towarów obsługiwanych w Porcie Kołobrzeg. W tym roku istotnie wzrósł udział nawozów w przeładowywanych towarach oraz po 7-letniej przerwie w porcie ponownie przeładowywano zboże. Wszystko to nie byłoby możliwe bez determinacji w dążeniu do realizacji założonej strategii rozwoju dla funkcji przeładunkowej.
Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg Sp. z o.o. stale podnosi jakość świadczonych usług, gwarantując szybką obsługę przy zachowaniu konkurencyjnych cen.
Udział w tym mają również kooperanci zaangażowani w procesy przeładunkowe. Ponadto, w porcie realizowane są kolejne remonty i inwestycje, jak certyfikacja bocznicy kolejowej i magazynów, modernizacje infrastruktury czy inwestycje w sprzęt przeładunkowy a w planach są również inwestycje po realizacji, których będzie możliwość obsłużenia statków do 130 m długości, 20 m szerokości.
Pomimo wielu wyzwań jakie stoją przed rozwojem przeładunków w Porcie Kołobrzeg, jak również w innych małych portach morskich, ich rola stale rośnie i ma istotny wpływ na gospodarkę regionalną.