O jerzykach w wielu źródłach możemy przeczytać: jerzyk to tzw. latający mieszczanin o długości ciała: 16-19 cm.
Jest najlepszym lotnikiem wśród ptaków. Mimo podobieństwa do jaskółek nie jest z nimi spokrewniony. Od naszych gatunków jaskółek jest wyraźnie większy i różni się całkowicie brunatno - czarnym ubarwieniem tylko z niewielkim rozjaśnieniem na gardle.
Ma bardzo długie, wąskie, sierpowate skrzydła i rozwidlony ogon. Jerzyki spędzają niemal całe życie w powietrzu. Są towarzyskie i często gniazdują kolonijnie. Odbywają dalekie loty w celu zdobycia odpowiedniej ilości pokarmu, a ich głównym wrogiem jest deszczowa pogoda, która uniemożliwia żerowanie.
Są ptakami niezwykle pożytecznymi. Ptaki te żywią się wyłącznie owadami złapanymi w powietrzu, zjadając dokuczliwe meszki, muchy i komary. Jerzyków w miastach jest coraz mniej i jeżeli nie będziemy chronić i przywracać ich siedlisk, to niedługo znikną. Dlatego tak ważne jest montowanie budek lęgowych z trocinobetonu w centrum miast, by stworzyć jerzykom odpowiednie warunki do lęgów i życia.
W Kołobrzegu jerzyki bytują w okolicach portu i pasa nadmorskiego, a także w centrum miasta. Opinia ornitologiczna wskazuje możliwość montażu budek lęgowych przy ul. Okopowej na budynku Szkoły Podstawowej nr 7 im. Zjednoczonej Europy. W związku z tym zamontowaliśmy 8 budek typu "J z trocinobetonu. Całkowity koszt to 1560 zł.