Już w najbliższą sobotę 16 marca o godzinie 12 powraca inscenizacja Boju o Kołobrzeg. W kołobrzeskim muzeum zaprezentowano dziś dwa pojazdy, które również wezmą udział w inscenizacji.
Przed konferencją został uruchomiony po zimowej przerwie niemiecki transporter opancerzony Sd.Kfz 251 oraz działo samobieżne Su 57. Obydwa pojazdy pochodzą z okresu II wojny i będą brały udział w inscenizacji historycznej "Bój o Kołobrzeg". Do pojazdów zostały podłączone armaty, do Su 57 armata Zis 3, a do Sd.Kfz 251 Pak 36. Podczas konferencji został omówiony cały sprzęt ciężki, który będzie można zobaczyć na kołobrzeskiej plaży.
To jest :
- Jagdpanzer 38(t) "Hetzer" to lekkie samobieżne działo przeciwpancerne opracowane przez Niemców w końcowej fazie II wojny światowej na zlecenie generała Heinza Guderiana. Do produkcji seryjnej weszło w kwietniu 1944 r., a do końca wojny wyprodukowano ponad 2500 sztuk tych pojazdów.
- Radziecka wyrzutnia pocisków rakietowych BM-13 potocznie zwana "Katiuszą", została opracowana jeszcze przed atakiem Niemiec na Związek Radziecki w 1941 r. W lipcu tego samego roku została po raz pierwszy użyta bojowo w walkach pod Orszą. Była to prosta konstrukcja w układzie ośmiu prowadnic szynowych o długości 5 metrów każda i przekroju dwuteownika z możliwością umieszczenia na nich jednorazowo 16 pocisków rakietowych. Pocisk o długości 1,8 m przenosił głowicę z ładunkiem 22 kg materiału wybuchowego.
- Radziecki czołg średni T-34-85 to modernizacja podstawowego czołgu średniego T-34, która powstała po bitwie na Łuku Kurskim w 1943 r. Unowocześnienie polegało na przezbrojeniu czołgu w armatę kalibru 85 mm. Produkcja tego wariantu trwała w latach 1944-1958. Skompletowano blisko 44.000 egzemplarzy, co stawia ten czołg w czołówce najliczniej produkowanych gąsienicowych wozów bojowych XX wieku. Największą popularność, a zarazem rozpoznawalność tego czołgu przyniósł serial telewizyjny z 1966 r. "Czterej pancerni i pies" gdzie bohaterowie tworzą załogę czołgu T-34-85 o nazwie własnej "Rudy 102".
W wydarzeniu wezmą udział aż 22 grupy rekonstrukcyjne.
Wstęp jest bezpłatny. Dla tych, którzy nie znajdą dobrego miejsca do obejrzenia inscenizacji muzeum po raz pierwszy przygotowało duży telebim, na którym będzie można obejrzeć cały pokaz.
- 12.00 - 13.00
Inscenizacja historyczna "Bój o Kołobrzeg"
Miejsce: Plaża centralna przy molo
Organizator: Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu - 13.00 - 13.30
Inscenizacja historyczna "Zaślubiny z Morzem w Kołobrzegu"
Miejsce: Plaża centralna przy molo
Organizator: Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu - 13.30 - 15.30
"Żywe muzeum na plaży"
Miejsce: Plaża centralna przy molo
Organizator: Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu
materiał pochodzi z portalu: miastokolobrzeg.pl
Więcej w materiale wideo