Gmina Miasto Kołobrzeg rozpoczyna realizację zadania związanego z renowacją nagrobków uczestników walk o Kołobrzeg na Cmentarzu Wojennym w Kołobrzegu przy ul. 6 Dywizji Piechoty.
Zadanie zostało dofinansowane w ramach programu rządowego „Groby i cmentarze wojenne w kraju” ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Do końca 2023 roku zaplanowano wykonanie prac renowacyjnych i remontowych 437 sztuk płyt nagrobnych, uczytelnione i uzupełnione zostanie także liternictwo na płytach (ponad 57.000 znaków).
Działaniami towarzyszącymi będzie publikacja informacyjna z mapą cmentarza oraz spacer edukacyjny pt. "Poznawanie nekropolii kołobrzeskiej", który odbędzie się 22 września 2023 roku w ramach Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa.
Cmentarz Wojenny w Kołobrzegu to jedna z większych nekropolii z okresu II wojny światowej w Polsce. Upamiętniono tu 1762 poległych żołnierzy. Organizacja kwatery rozpoczęła się w 1948 roku. W latach 1959-1963 kwatera ze szczątkami żołnierzy przy ul. 6. Dywizji Piechoty otrzymała trwałą architekturę cmentarną zaprojektowaną przez arch. Wiktora Tołkina Obecna forma cmentarza pochodzi z roku 1980, autorem projektu jest koszaliński artysta plastyk Zygmunt Wujek, a scenariusz nazwisk poległych i innych tekstów opracował dr Hieronim Kroczyński.
Gmina Miasto Kołobrzeg sprawuje opiekę nad Cmentarzem Wojennym w Kołobrzegu na mocy Porozumienia z Wojewodą Zachodniopomorskim.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego
GROBY I CMENTARZE WOJENNE W KRAJU
Renowacja nagrobków uczestników walk o Kołobrzeg na Cmentarzu Wojennym w Kołobrzegu
Dofinansowanie: 60.000 zł | Całkowita wartość: 75.000 zł