TransPort Literacki w Kołobrzegu wybiera "Kurs na czytanie" i proponuje w tym roku mieszkańcom tej nadmorskiej miejscowości kilka specjalnie do nich skierowanych projektów.
Dzięki planowanym działaniom najstarszy i najbardziej rozpoznawalny na świecie literacki festiwal z Polski, który swoje międzynarodowe edycje miał m.in. w Barcelonie, Berlinie, Edynburgu, Kopenhadze, Oslo, ale też w New Delhi i Niżnym Nowogrodzie, jeszcze mocniej zakotwiczy się na Pomorzu Zachodnim.
W tym roku specjalne projekty zostały przygotowane dla nauczycielek i nauczycieli oraz uczennic i uczniów z sześciu kołobrzeskich szkół: I Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego im. Mikołaja Kopernika w Kołobrzegu, Zespołu Szkół nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Kołobrzegu, Zespołu Szkół nr 2 im. Bolesława III Krzywoustego, Zespołu Szkół Ekonomiczno-Hotelarskich im. Emilii Gierczak, Zespołu Szkół Morskich w Kołobrzegu oraz Zespołu Szkół im. Macieja Rataja w Gościnie.
Osiem zajęć dla kilkudziesięciu osób poprowadzą m.in.: Przemysław CZAPLIŃSKI, Inga IWASIÓW, Jerzy JARNIEWICZ, Jakub SKURTYS i Katarzyna STOPARCZYK. Dla redakcji szkolnych gazetek i telewizji przygotowane zostaną także warsztaty dziennikarskie z udziałem Barbary PIEGDOŃ-ADAMCZYK i Hirka WRONY. Ufundowaną przez Coffeedesk nagrodę "Koło brzegu poezji i prozy" za najlepsze festiwalowe czytanie przyzna jury składające się z kołobrzeskiej młodzieży.
Po raz kolejny zostały zaplanowane spotkania z udziałem małych autorskich księgarń – z Pomorza Zachodniego oraz całej Polski. W tym roku głównymi tematami będą: "Literatura przyszłości" i "Młodzież w księgarni". Wśród prelegentów znajdą się m.in.: Andrzej SOSNOWSKI i Kim HYESOON z Korei. Organizatorzy przygotowują także specjalne zajęcia dla animatorek i animatorów kultury z Kołobrzegu oraz Pomorza Zachodniego.
Tegoroczny "Kurs na czytanie" to początek większego programu. Na początku września w Szczecinie w Urzędzie Marszałkowskim z udziałem Olgierda Geblewicza, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, zostanie zaprezentowana regionalna koalicja instytucji, które wraz z Biurem Literackim będą współtworzyć i współrealizować w kolejnych latach projekty propagujące czytelnictwo oraz międzynarodową współpracę.
Przygotowywane są już działania z Akademią Sztuki, Teatrem Współczesnym i Trafostacją. Powstają propozycje projektów z udziałem Uniwersytetu Szczecińskiego, Książnicy Pomorskiej, Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie oraz Morskiego Centrum Nauki. Wszystkie te działania mają na celu wykorzystanie potencjału TransPortu Literackiego dla współpracy i integracji środowiska kulturalnego regionu.
Realizacja festiwalu TransPort Literacki 28 możliwa jest dzięki wsparciu finansowemu Miasta Kołobrzeg, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Komisji Europejskiej w ramach programu Kreatywna Europa oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Imprezę wspierają kołobrzeskie firmy i instytucje: RCK, Baltic Plaza Hotel, Coffeedesk, Pufa Design i Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.