W dniach 19 - 21 maja w naszym mieście odbyło się spotkanie miast partnerskich Kołobrzegu. Było to jedno z wydarzeń towarzyszących tegorocznym obchodom Dni Kołobrzegu.
Zaproszenie do udziału w uroczystościach przyjęły delegacje z niemieckich miast: Barth, Bad Oldsloe, Berlina Pankow, Stowarzyszenia Regionalpark Barnimer Feldmark, belgijskiego Koekelberg, cypryjskiej Larnaki i chorwackiego miasta Opatija. W pierwszym dniu pobytu delegacje wzięły udział w koncercie muzyki klasycznej w wykonaniu zespołu TRIO CON FUOCO ze Szczecina. Na scenie widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury wystąpili : solistka grupy pierwszych skrzypiec Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie oraz koncertmistrzyni wielu międzynarodowych projektów orkiestrowych Natalia Wolańska, wiolonczelistka Natalia Wesołowska, dwukrotna stypendystka Prezesa Rady Ministrów oraz akordeonista i organista Oleg Wolański. W programie koncertu znalazły się m.in. wybrane tańce węgierskie Johannesa Brahmsa, Libertango i kilka innych kompozycji Astora Piazzolli, walce Wiktora Gubanowa i Dymitra Szostakowicza, Czardasz Vittorio Montiego. W sobotę,
20 maja goście z zagranicy uczestniczyli w inauguracji Dni Kołobrzegu, które odbyły się na dziedzińcu ratusza miejskiego. Imprezę rozpoczął koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej Red Swing Low z Gryfic. Chwilę później prezydent Kołobrzegu otworzyła XXXII Ogólnopolski Zlot Jungów Ligi Morskiej i Rzecznej oraz XIX Historyczny "Targ Solny". Następnie wszyscy obecni mieszkańcy Kołobrzegu, delegacje zagraniczne oraz turyści przeszli ulicami miasta do portu pasażerskiego, gdzie odbył się festyn i zabawy sportowo – rekreacyjne przygotowane przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Miejską Bibliotekę Publiczną. Po południu nasi goście zaproszeni zostali do udziału w warsztatach miast partnerskich, podczas których w aktywnej i ciekawej dyskusji wypowiedzieli się w tak kluczowych kwestiach dla rozwoju międzynarodowych relacji jak: bezpieczeństwo w obliczu wojny w Ukrainie, skutków i metod radzenia sobie z pandemią koronawirusa, ale również o wsparciu miasta Kołobrzeg w ubieganiu się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 r. Spotkanie te było także okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy z miastem Kołobrzeg oraz omówienia projektów do realizacji na kolejne lata. W ramach wizyty zagraniczni partnerzy mogli poznać uroki naszego miasta korzystając z wycieczek Melexem z przewodnikiem oraz odwiedzin najważniejszych atrakcji turystycznych.
Międzynarodowe spotkania miast partnerskich dofinansowane zostały ze środków Fundacji Współpracy Polsko - Niemieckiej.