Olimpiada Historyczna, przyciągająca najlepszych miłośników historii ze szkół ponadpodstawowych na terenie całego kraju, przez blisko pół wieku wyłania szkolną elitę historyczną, dla której poznawanie przeszłości jest wielką pasją.
Ogólnopolska Olimpiada Historyczna to przedsięwzięcie o długoletniej tradycji i wysokiej renomie. Od 1974 r. organizowana jest przez Polskie Towarzystwo Historyczne – Komitet Główny Olimpiady Historycznej przy finansowym wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Kancelarii Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.
Trzystopniowe eliminacje olimpijskie to nie tylko droga do sukcesu zwieńczonego cennymi nagrodami i przepustką do wymarzonych studiów, ale przede wszystkim okazja do sprawdzenia swojej wiedzy, poznania, a nawet zaprzyjaźnienia się z innymi miłośnikami Klio. Etap okręgowy i centralny to dla uczestników rywalizacji także najlepsza sposobność do spotkania i dyskusji ze znanymi polskimi historykami, członkami Komitetu Głównego Olimpiady Historycznej, z których wielu to laureaci poprzednich edycji Olimpiady.
Konkurs historyczny kuratoryjny i olimpiada historyczna juniorów organizowana przez Polskie Towarzystwo Historyczne są najbardziej prestiżowymi konkursami na poziomie szkoły podstawowej. Tytuły laureata lub finalisty przynoszą dodatkowe punkty rekrutacyjne do szkół wyższego szczebla.
W tym roku tytuł Finalisty IV Olimpiady Historycznej uzyskał uczeń Prywatnej Szkoły Podstawowej "Morska Kraina” w Kołobrzegu - Aleksander Koliński.
Wyrazy uznania dla ucznia oraz dla Pani Małgorzaty Lipskiej, nauczycielki historii. Podziękowania dla Rodziców za wsparcie i pomoc organizacyjną w przebiegu wszystkich etapów konkursu.
Olimpiada Historyczna realizowana jest dzięki dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej