Miasto Kołobrzeg zostało nominowane w konkursie Zdrowy Samorząd za program polityki zdrowotnej "Rehabilitacja dla seniorów Miasta Kołobrzeg na lata 2019 - 2023".
Osoby w wieku senioralnym borykają się z wielochorobowością. Jednym z najbardziej dotkliwych ograniczeń w funkcjonowaniu są schorzenia narządu ruchu. W celu zapobiegania tym ograniczeniom Gmina Miasto Kołobrzeg uchwaliła program polityki zdrowotnej „Rehabilitacja dla seniorów Miasta Kołobrzeg na lata 2019-2023”. Z założenia program ma na celu zwiększenie dostępności do usług fizjoterapeutycznych także w oparciu o peloidy charakterystyczne dla gminy uzdrowiskowej Kołobrzeg.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Gminie Miasto Kołobrzeg w 2020 r. było 14 393 seniorów, co stanowiło 31,16% populacji miasta liczącej 46 198 mieszkańców.
W programie polityki zdrowotnej biorą udział mieszkańcy Kołobrzegu, którzy ukończyli 60. rok życia. Warunkiem udziału w programie jest skierowanie na rehabilitację leczniczą wystawione przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz posiadanie Kołobrzeskiej Karty Mieszkańca (zdejmuje ona z realizatora obowiązek weryfikacji rzeczywistego miejsca zamieszkania seniora). Z programu można skorzystać raz w okresie następujących po sobie 12 miesięcy.
Rozpoczęcie udziału w programie każdego uczestnika będzie rejestrowane przez realizatora w systemie Kołobrzeskiej Karty Mieszkańca. W ciągu kolejnych 12 miesięcy możliwość rejestracji w programie tej samej osoby nie będzie możliwa. Służy to zapobieganiu nadużycia zabiegów terapeutycznych przez tego samego uczestnika programu, zarówno ze względów zdrowotnych, jak i ze względu na zapewnienie równego dostępu do świadczeń wszystkim osobom z populacji docelowej.
Łącznie czterech realizatorów wykonało w ramach programu 28 530 zabiegów, udzieliło 1 902 wizyt fizjoterapeutycznych dla 951 seniorów. Na realizację programu w 2021 roku wydatkowano kwotę 280 074 zł, z czego kwota 112 027,60 zł stanowiła dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia.