Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Baltic Neopolis Orchestra - Koncert karnawałowy "Gypsy Vivaldi"
Koncert pt. "Gypsy Vivaldi” BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA. Soliści: Maria Sosnowska- skrzypce, Monika Szemelak - skrzypce, Anna Toporkiewicz- skrzypce, Jan Bałaban - skrzypce.
Karnawałowy koncert "Gipsy Vivaldi" Baltic Neopolis Orchestra na pewno zapadnie na długo w pamięci. Stanie się to za sprawą aż czterech solistów, którzy porwą słuchaczy wysmakowanym repertuarem. Cztery Pory Roku A. Vivaldiego to jeden z najbardziej rozpoznawanych utworów barokowego kompozytora, napisany na solowe partie skrzypiec, którym towarzyszy orkiestra smyczkowa. Jasna i prosta harmonia, momentami także burzliwa, doskonale ukazuje cechy twórczości Vivaldiego. Ognistych emocji nie zabraknie podczas słuchania węgierskich i cygańskich melodii. Propozycje programowe to utwory znane, przepełnione bogatą wirtuozerią, połączone z nutą cygańskich akordów stworzą duet idealny! Czas skorzystać z trwającego karnawału i spędzić go z muzyką wielkich kompozytorów w mistrzowskim wykonaniu! Bilety w cenie 50 zł (normalne/w dniu koncertu), 45 zł (ulgowe/Karta Mieszkańca) do nabycia w kasie RCK i na kupbilecik.pl.
Program koncertu:
- Antonio Vivaldi Cztery Pory Roku, Wiosna solo: Jan Bałaban
- Victor Herbert Gypsy Life
- Antonio Vivaldi Cztery Pory Roku, Lato solo: Anna Toporkiewicz
- Anghelus Dinicu The Lark
- Antonio Vivaldi Cztery Pory Roku, Jesień solo: Monika Szemelak
- Bela Bartok Romanian Folk Dance
- Antonio Vivaldi Cztery Pory Roku, Zima solo: Maria Sosnowska
- Utwór Tradycyjny, arr. Matt Naughtin Moldovanke na orkiestrę smyczkową
Noty biograficzne:
Maria Sosnowska
Absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, studentka w Musikhochschule Lübeck w Niemczech. Laureatka wielu wyróżnień na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Do jej największych osiągnięć należy II nagroda na III Międzynarodowym Konkursie im. W. Radowicziusa w Wilnie (Litwa 2013) oraz II miejsce na XIX Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. K. Bacewicza w Łodzi (2016). W 2019, w Stanach Zjednoczonych była laureatką konkursu na wykonanie koncertu z orkiestrą i wystąpiła z Miami Music Festival Orchestra.
Jan Bałaban
Absolwent Akademii Muzycznej im. J. I. Paderewskiego w Poznaniu. Brał udział w wielu konkursach ogólnopolskich oraz międzynarodowych, na których zdobywał nagrody i wyróżnienia oraz w najważniejszych polskich festiwalach muzycznych m.in.: Poznańska Wiosna Muzyczna, Portrety Kompozytorów w Warszawie, Warszawska Jesień i in. Swoje umiejętności doskonalił pod okiem najwyższej klasy profesorów. Ma również na koncie udział w następujących produkcjach: Kwartet Rodzinny Bałabanów (2012), Polish Viola Music (2017), Orkiestra Ars Longa-Graupner-Vivaldi (2018), Wandering Cloud (2019).
Monika Szemelak
Absolwentka Akademii Sztuki w Szczecinie. Już w młodości zdobywała nagrody na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach skrzypcowych. Swoje umiejętności doskonaliła na licznych kursach i warsztatach pod kierunkiem wybitnych profesorów i pedagogów. W roku 2012 wystąpiła jako solistka na Festiwalu Orkiestrowym „La Folle Journee – Rosja”, wykonując Koncert skrzypcowy D - dur Piotra Czajkowskiego w Teatrze Wielkim w Warszawie. W 2017 uczestniczyła w stażu artystycznym Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie biorąc czynny udział w bieżących koncertach. Od 2018 roku gra w orkiestrze kameralnej Baltic Neopolis Orchestra biorąc udział w licznych lekcjach mistrzowskich, koncertach oraz festiwalach jako kameralistka oraz muzyk orkiestrowy.
Anna-Maria Toporkiewicz
Studentka Akademii Muzycznej w Łodzi. Poza solowymi przedsięwzięciami czynnie działa jako muzyk orkiestrowy – niejednokrotnie jako koncertmistrz - oraz kameralistka. Laureatka wielu konkursów o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej, m.in.: Grand Prix oraz nagroda specjalna za osobowość artystyczną na 28th Young Musician International Competition “Cittá di Barletta” (Włochy). Stypendystka m.in.: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, programu „Młoda Polska”, dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej, Rektora AM w Łodzi oraz Małopolskiej Fundacji Stypendialnej SAPERE AUSO. Swoje umiejętności kształciła podczas wielu warsztatów, kursów i festiwali muzycznych w kraju i zagranicą pod okiem wybitnych profesorów. Niejednokrotnie współpracowała z wybitnymi dyrygentami i kompozytorami. Swoje orkiestrowe doświadczenie skrzypaczka zyskiwała podczas wielu kursów, projektów i akademii orkiestrowych w Polsce i za granicą.
Baltic Neopolis Orchestra
Tożsamość artystyczną BNO kształtował szereg osobowości muzycznych, z których największy wpływ na zespół wywarł światowej sławy skrzypek i koncertmistrz Vasko Vassilev – dyrektor artystyczny zespołu od 2015 roku. Zespół zdobył szerokie uznanie słuchaczy i krytyki występując w salach koncertowych w Europie i Azji, m.in w Niemczech, Francji, Czechach, Estonii, Chorwacji, Grecji, Norwegii, Malezji, Japonii, Singapurze, Laosie, Kambodży, na Filipinach. Orkiestrą Baltic Neopolis na co dzień kieruje altowiolistka Emilia Goch Salvador. Dzięki jej staraniom w składzie zespołu znaleźli się najlepsi polscy instrumentaliści, uczestniczący ogólnopolskich i międzynarodowych projektach muzycznych. Na dorobek artystyczny Orkiestry składa się osiem płyt w tym Musica Sacra 5 Pawła Łukaszewskiego z udziałem BNO (2014), która dostała nagrodę muzyczną Fryderyk. W swoim trzynastoletnim dorobku artystycznym znalazło się m.in. 900 koncertów w Szczecinie, województwie zachodniopomorskim, Polsce i za granicą, Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt działalności w 2014 roku, statuetka Fryderyka 2015 w kategorii Album Roku Muzyka kameralna, nominacja do Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina w 2016 i 2017, 2020 roku.
Lokalizacja
ul. Solna 1 Kołobrzeg sala po wejściu do placówki na lewo (parter)
Solna 1
78-100 Kołobrzeg
e-mail sekretariat@rck.kolobrzeg.eu
Tel. 94 352 49 49 https://rck.kolobrzeg.eu